Tags
Related Posts
Share This
Rakning med kniv!
Jag taggade till järnet på att raka mig med rakkniv efter att jag var i Indien. Där fick man betala cirka 5 kronor för en perfekt rakning. Det är omöjligt att få bättre med rakapparat eller hyvel, så för några veckor sedan köpte jag en rakkniv. Jag köpte en ganska enkel, för att börja lära mig.

Första gången jag provade, skar jag tre rejäla snitt i huden. Det såg på riktigt ut som att jag hade gått loss på mig själv i syfte att skada mig… Idag provade jag för andra gången, och det gick betydligt bättre. Bara ett jack i huden, även om det blödde ganska ymnigt som ni kan se:
Jag ska skriva mer om rakning med rakkniv framöver, för det är riktigt intressant, och det finns mycket att lära sig som man sedan kan förmedla!
För att det ska bli riktigt bra behöver jag, förutom att träna,en rakborste. eller kanske denna lyxmodell för 4200 kronor!


Sedan skulle det sitta fint med en lite finare rakkniv! Men det får bli ett senare projekt!
Liknande inlägg:
- Rakningsprodukter Jag är ett stort fan av rakknivar, och faktum är...
- Nu bär det av igen! Jaha, min enormt lilla packning är klar, och jag har...
- Mer rakning med kniv Det börjar gå riktigt bra med rakningen nu, och jag...





Kul att läsa.
Var otroligt nära att köpa mig en rakkniv för ett halvår sedan, men det blev aldrig av.
Berätta hur det går! Sen som jag förstod det var det ganska viktigt att ha en bra borste så det blir ett bra lödder av tvålen, så det är nog lika bra att införskaffa med en gång.
Ser allt ut att krävas en del övning till, rakborste och riktig raktvål rekommenderas kraftigt. Gents.se har väl ett ganska bra utbud på resonliga priser. Beslutar du dig för att skaffa riktig kniv med strigel och hela köret så kan du alltid maila för tips och råd. Även för slipning av kniv.
Lycka till, och var rädd om öronen
Rakning med kniv!
Det är INTE så svårt att raka sig med kniv, att se på filmer på youtube om strigling, slipning och hooning ger ganska bra erfarenhet, Dock skall tillägas att rggrn ska vara vassare än ett vasst rakblad, en fin brynsten av märket “PUMA” (oljesten), vidare ern Pre-shave Rak.olja (insmörjes innan rakning ca 15-20 minuter) för att göra skägget mjukt och lätt att skära av med rakkniven.
kan även råda er till att använda en rakborste med grävlingshår, eftersom den applicerar bäst! Striglar finns det gott om, själv har jag köpt mina för en spottstyver, gått till skomakaren och fått nytt koskinn påsatt för 100:-/strigel, (observera att om strigeln är 2-sidig, så ska ena sidan ha en hård skinn ((EJ UPPRUGGAT) på ena sidan, den andra sidan kan vara lite uppruggad, dock ej helt! En nästan Kokande het handduk av siden eller frottè innan takningen så håret lossar lite inne i hårsäckarna. har lärt mig konsten men har mycket kvar att lära.
MVH
Kenneth
bra kommentar! Vet du någonstans jag kan lämna in min kniv på slipning?